VERİ KURTARMA

Günümüzde verilerin saklandığı bilgisayar ve depolama araçlarında meydana gelen problemler ile veriler kaybolabilir. Bu ve benzeri durumlarda kaybolan veriler, veri kurtarma merkezemizde tekrar geri getirilir..

Data bozulması nedir ?

Bilgisayar diskleri üzerindeki verilerin fiziksel yada sanal olarak bozulmasına veri bozulması denilir. Farklı disk türleri vardır. Her türlü disk üzerinde veri bozulmasına rastlanabilir. Dataların disk yüzeylerine veri yazılırken belirli kurallara bağlı kalır

Bilgisayar verileri 1 ve 0 dan oluşmaktadır. şuanki teknoloji hala 1 ve 0 ‘ı kullanmaktadır . Evet bilgisayar verileri tamamiyle 0 ve 1 kodlamasından ibarettir. Bunu daha açık olarak anlatmak gerekirse ya var yada yok diyebiliriz. Disk yüzeyine veri yazılırkende bir disk kafası tarafından disk üzerine manyetik dokunuşlarla veri yazılır.

Veriler bilgisayar disklerine farklı voltajlardaki  elektrik darbeleri ile  elektrik voltajları magnetik sinyallere dönüştürülür ve disk üzerine yazılır.  Diskimizin üzerine veriler 0 ve 1 olarak yazılacağı için öncelikle belirli formüllerle parçalara ayrılırlar.  Bu parçalar disk yüzeyine dağınık bir şekilde 0 ve 1 olarak yazılırlar.

Aslında ne kadar dağınık yazılırlarsa verinin okunmasıda o kadar okunma süreside gecikir

Bazen bir virüs, bazen ani bir elektrik kesintisi  veya fiziksel bir darbe bunlar gibi sebeplerden dolayı  1 0 ların sırası karışabilir ,yada yapısı bozulabilir  yada bir veya bir çoğu okunmaz hale gelir

Bu duruma veri kaybı diyiyoruz,,

Bilgisayar Çözüm Merkezi olarak, Gerek Fiziksel gerekse sanal sebeplerden dolayı   oluşan  verilerinizi kurtarırız